Hodžkino limfoma

Yra piktybinė limfinės sistemos liga, kurią sukelia piktybinis B limfocitų, kraujo ląstelių grupės, esančios limfiniame audinyje, pasikeitimas ( išsigimimas). Pažengusiose ligos stadijose pažeidžiami ne tik limfmazgiai, bet ir kiti organai, pavyzdžiui kepenys, kaulų čiulpai, plaučiai arba blužnis.

Hodžkino limfoma sudaro apie 5% vaikų ir paauglių piktybinių ligų. Kūdikiai ir maži vaikai iki trijų metų Hodžkino limfoma sega retai. Dažniausiai Hodžkino limfoma suserga jauni suaugusieji – jiems ši liga nustatoma dešimt kartų dažniau nei vaikams ir paaugliams.Tarp vaikų ir paauglių berniukai serga šiek tiek dažniau nei mergaitės.

Ligos požymiai

Hodžkino limfomos atsirdimo priežastys dar nėra iki galo išaiškintos.Yra žinoma,kad tai piktybinis limfinės sistemos ląstelių pasikeitimas,sukeltas ląstelės genetinės medžiagos pokyčių.Kodėl šie genetiniai pokyčiai atsiranda ir kodėl vieniems vaikams jie sukelia ligą, o kitiems ne, nėra žinoma.Yra žinoma, kas sergant įgimta imuninės sistemos liga,(pavyzdžiui Wskott-Aldrich sindromu,Louis Bar sindromu) arba turintys įgytą imunodeficitą(pavyzdžiui, ŽIV infekciją), turi didesnę riziką susirgti Hodžkino liga. Kai kuriems pacientams ligos atsiradimui ir vystymuisi įtakos turi Epšein- Baro viruso infekcija (infekcinės mononukleozės sukėlėjai.)

Simptomai

Hodžkino ligos pradžia yra klastinga.Paprastai pirmieji ligos požymiai yra padidėjęs vienas ar keli limfmazgiai, kurie auga labia lėtai ir dažniausiai nesukelia skausmo.Pdidėję limfmazgiai gali būti randami gerklės ir kaklo srityje ( dažniausia vieta),pažastyje, viršraktikaulinėje duobėje ( apčiuopama virš raktikaulio).Limfmazgiai gali būti padidėję tik vienoje vietoje arba keliose vietose tuo pačiu metu.Liga gali pažeisti ir vidaus organų limfmazgius. Tai gali būti limfmazgiai esantys už krūtinkaulio, pilvo ir ( arba) dubens srityje arba išilgai stuburo.Dėl limfomos ląstelių išplitimo blužnis ir kepenys padidėja retai (splenomegalija arba hepatomegalija).

Diagnozė

Jei kalbėdamas su pacientu ir atlikdamas bendrąją kūno apžiūrą, kraujo tyrimą, ultragarsinį arba rentgenologinį tyrimą gydytojas randa Hodžkino ligos požymius, pacientas yra nukreipiamas į ligoninę, kurioje yra specialistas vaikų ir paauglių vėžio ir kraujo ligų skyrius( vaikų onkologijos/hematologijos skyrius). 

Audinių ištyrimas

Tiriant audinius tiksliai nustatoma, ar sergama Hodžkino limfoma ir, jeigu taip, kokia yra ligos forma.Taip pat svarbu žinoti, kiek liga išplitusi organizme, kokie organai yra pažeisti.Informacija apie tai gaunama atliekant ultragarsinį arba rentgeno tyrimą msgnetinio rezonanso tomografiją(MRT), kompiuterinę tomografiją (KT), pozitronų emisijos tomogramą (PET) ir kartais skeleton scintigrafiją. Norint sužinoti, ar liga pažeidė kaulų čiulpus, vėliau gali būti atlikta kaulų čiulpų biopsija ir nustatomos limfomos ląstelės. 

Gydymas

Pagrindinis gydymo būdas – chemoterapija: polichemoterapija/kombinuota chemoterapija, pozitronų emisijos terapija(PET) Retais atvejais, kai anksčiau minėtos gydymo priemonės nepadeda arba pasireiškia ligos atkrytis, gali būti skiriama ir didelių dozių terapija.

Chemoterapija

Chemoterapijos ciklas sergančiam sudaryta iš kelių ciklų (chemoterapijos blokų).

Spindulinė terapija( radioterapija)

Ja siekiama paveikti navikines ląsteles tam tikrose organizmo vietose. Ši terapija taikoma I ligos stadiją ir paciento atsaką į chemoterapiją.

Pozitronų emisijos terapija

Atliekama siekiant nustatyti gerą atsaką į gydymą ir nuspręsti, kuriai gydymo grupiai vaiką priskirti.

Yra skiriami penki Hodžkino leukomos tipai: limfocitų gausos, židininės sklerozės, mišrus ir limfocitų neturintis.

Rezultatai

Vaikų ir paauglių,išgijimo tikimybė yra labia gera. Per 95% vaikų, daugiau nei 9 iš 10 yra pasiekiamas ilgalaikis išgijimas, nepriklausomai nuo to, kokia ligos stadija buvo diagnozuota.Vaikams gydymas parenkamas individualiai.

Yra skiriami penki Hodžkino leukomos tipai:limfocitų gausos,židininės sklerozės, mišrus ir limfocitų neturintis.

Jūsų parama padėtų sveikti vaikams