Kaip išsivysto ūminė limfoblastinė leukemija?

Kaip išsivysto ūminė limfoblastinė leukemija?

ŪLL kyla dėl kol kas nežinomų priežasčių atsiradus daugybiniams defektams vienoje kaulų čiulpų ląstelėje. Šie defektai pažeidžia genus, kontroliuojačius ląstelės dalijimosi ir žuvimo procesus. Tokia pažeista ląstelė, kurios dalijimosi ciklo kontrolė yra sugadinta, toliau dalijasi į naujas lygiai taip pat pažeistas ląsteles. Tokios ląstelės vadinamos leukeminėmis ląstelėmis arba limfoblastais. Jeigu leukeminės ląstelės turi T-limfocitams būdingų bruožų, tokia liga vadinama T-ŪLL. Dauguma vaikų serga taip vadinama pre-B, arba B-limfocitų pirmtakų leukemija. Tai yra leukemija, kurios piktybinės ląstelės išsivystę iš nesubrendusių B-limfocitų.

Kol kas neaišku, kodėl astsiranda defektai pirmojoje ląstelėje, tačiau žinoma, kad leukemija gali išsivystyti tik tada, kai vienu metu pažeidžiami keletas genų. Priklausomai nuo to, kokie genai yra pažeisti, išsivysto atitinkamas ŪLL tipas. Mes galime nustatyti daugelį genų pažeidimų ir remdamiesi šia informacija pritaikome vaikui atitinkamą gydymą.

Reikia pabrėžti, kad normalios vaiko ląstelės šių genetinių defektų neturi, o pati liga, leukemija, nėra nei paveldima, nei užkrečiama.

Kai kurie aplinkos faktoriai ir kai kurios labai retos ligos didina riziką susirgti leukemija. Šią riziką didina labai didelės radiacijos dozės, anksčiau taikytas gydymas citostatiniais preparatais. Liga dažniau išsivysto vaikams, sergantiems Dauno sindromu arba kai kuriomis labai retomis imuninio deficito ligomis.

Tačiau didžiaja dauguma atvejų neįmanoma nustatyti priežasčių ar paaiškinimų, kodėl vaikui išsivystė ši liga.

 

<<          >>

Scroll to top