Leukemija

Leukemija – viena dažniausių piktybinių vaikų ligų. Serga 3,6-3,8 vaikai 100 000 gyventojų.

Dažniausiai serga 3-7 ir 12-15 metų vaikai. Leukemija yra kaulų čiulpų liga, kai pakenkta kamieninė ląstelė pradeda gaminti nenormalius leukocitus, negalinčius pilnai subręsti ir tapti pilnavertėmis ląstelėmis.

Ligos atsiradimo priežastys

Moksliniai tyrimai įrodė,kad leukemija nėra paveldima ar užkrečiama.Ji vystosi dėl geno struktūros pokyčių, sąlygojančių nekontroliuojamų nenormalių ląstelių gamybą.

Kokia geno pakitimo priežastis kol kas nėra žinoma, bet manoma, kad tam gali turėti reikšmės aplinkos faktoriai: užterštumas cheminėmis medžiagomis, radiacija. Leukemija dažniau serga vaikai, turintys įgimtų defektų, tokių kai Dauno liga, Fankomi anemija, įvairios imunodeficitinės būklės. Svarbią reikšmę turi vaiko imuninė sistema, jei ji nugali, pakitusi ląstelė sunaikinama ir liga neišsivysto.

Daugiausia leukemija serga sveiki, anksčiau nesirgę vaikai.Tokiems vaikams įgytas imunitetas nespėjo susiformuoti ir pakenkta ląstelė neatpažinta ir nesunaikinta dauginosi ir atsirdo daug nepilnaverčių ląstelių,kurios slopino normalių ląstelių gamybą ir imuninį organizmo atsaką.

Diagnostika

Leukemija diagnozuojama specializuotame skyriuje ištyrus kraują bei kaulų čiulpus.Tyrimo metu nustatoma leukemijos tipas, kaulų čiulpų pakenkimo lygis. Ūmios leukemijos yra dviejų tipų: limfoblastinės ir mieloblastinės.

Gydymas

Ligos išplitimui bei organizmo pakenkimui išsiaiškinti atliekami biocheminiai kraujo tyrimai, echoskopija, rentgeniniai tyrimai.Pilnai ištyrus ligonį formuluojama diagnozė,ligonis priskiriamas didesnei ar mažesnei rizikos grupei.

Rezultatai

Prieš keturis ar daugiau dešimtmečių leukemija vaikui buvo mirties nuosprendis.Dabar pasveiksta daugiau kaip 90% kraujo vėžiu sergančių vaikų.Vaikų onkohematologinio centro gydymo nuo leukemijos rezultatai nei kiek neatsilieka nuo tais mačiais metodais gydančių Skandinavijos šalių rodiklių.

Jūsų parama padėtų sveikti vaikams