Meduloblastoma
Tai vaikų ir paauglių tarpe labiausiai paplitęs, piktybinis smegenų navikas, kilęs iš embrioninių ląstelių, sudarantis 18% -20% visų vaikų ir paauglių galvos smegenų navikų. Dažniausiai ši liga pasireiškia 5-10 metų vaikams. Berniukai serga dažniau nei mergaitės.
Meduloblastoma veikia centrinę nervų sistemą, išsivysto dažniausiai užpakalinėje kaukolės dauboje, smegenėlėse ir linkęs plisti smegenų vandens keliu, pažeisdamas smegenų dalis bei stuburo kanalą.
Simptomai
Kadangi meduloblastoma auga labai greitai, simptomai išryškėja anksti. Ji blokuoja smegenų vandens nutekėjimą, jis kaupiasi, sukelia slėgio padidėjimą. Tipiniai ligos požymiai: galvos svaigimas ir skausmas ryte, vėmimas, silpnumo jausmas, miego sutrikimai, dvejinimasis, sutrikusi valingų judesių koordinacija, nevikrumas, sumažėjęs galūnių raumenenų tonusas. Vėliau atsiranda galvos smegenų kamieno kompresijos simptomų nevalingi akių judesiai (dažniausiai horizontalūs), bulbarinis paralyžius, žagsulys, vėmimas. Ligai progresuojant pasireiškia galvos smegenų ir kamieno strigimo simptomų, sutrinka kvėpavimas, širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Pirminius tyrimus atlieka šeimos gydytojas, gydima tęsia neurologas, onkologas ir chirurgai.
Priežastys
Kodėl embrioninės ląstelės staiga pradeda nekontroliuojamai daugintis nėra aišku. Tačiau buvo pastebėta, kad navikas dažniau atsiranda dėl tam tikrų chromosomų pokyčio. Medulablastomos rizikos veiksnys yra jonizuojančioji spinduliuotė, kai vaikas buvo švitinamas dėl kitos piktybinės ligos.
Diagnostika
Pirminius tyrimus atlieka šeimos gydytojas. Jei jis randa piktybinio naviko požymius perduoda pacientą tolesniam tyrimui į specializuotą vaikų ir paauglių vėžio ir kraujo ligų skyrius (vaikų onkologijos/hematologijos skyrius). Skirtingų disciplinų gydytojai dirba kartu, kad nustatytų diagnozę.
Iki nustatant CNS naviko diagnozę neurologinės patologijos įtarimas daugiausia remiamasi paprastais klinikiniais tyrimais.
Pagrindinis tyrimo metodas CNS navikų diagnostikoje yra magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimas, kuris leidžia labia gerai nustatyti naviko vietą, dydį ir sklidimą.
Kaulinio galvos smegenų dangalo infiltraciją ir pažeidimą gerai parodo kompiuterinė tomografija, ji kartais gali būti naudojama kaip pirmasis diagnostikos tyrimas įtariant galvos smegenų procesą. Rečiau naudojama pozitronų emisijos tomografija. Smegenų vandens tyrimas -mėginys tiriamas dėl navikinių ląstelių ir ar nėra metastazių nugaros smegenyse. Biopsija -reikalinga tam, kad būtų galima optimaliai suprojektuoti tolesnę paciento terapiją. Nustačius naviką operuojama.
Gydymas
Medulablastomos gydymas yra chirurgija. Jei naviko pakitimų (metastazių) nėra, vaikai švitinami galvos ir nugaros smegenų srityje trejus – penkerius metus po operacijos ir gydomi chemoterapiniais preparatais. Esant metastazėms parenkamas individualizuotas ir sustiprintas gydymo planas.
Rezultatai
Naudojant intensyvią terapiją, daugiau kaip puse vaikų gali būti išgydyti. Palanku, jei naviką galima visiškai pašalinti chirurginiu būdu, smegenų vandenyje nėra naviko ląstelių bei metastazių. Recidyvai dažniausiai būna per pirmuosius trejus metus, retais atvejais gali pasikartoti ir po dešimties metų sėkmingos terapijos.