Ūminė limfoblastinė leukemija
Gyd. Goda Elizabeta Vaitkevičienė
Leukemijos gydymo tikslas yra sunaikinti visas leukemines ląsteles. Jau 1960 m. buvo žinoma, kad citostatikai (chemopreparatai) gali sunaikinti leukemines ląsteles. Citostatikai patenka į leukemines ląsteles ir arba pažeidžią pačias ląsteles tiesiogiai, arba neleidžia joms daugintis, dėl ko ląstelės galų gale žūva. Gydymas citostatiniais vaistais dažnai vadinamas chemoterapija.
Pačioje chemoterapijos eros pradžioje pavykdavo išgydyti labai nedaug vaikų. Pagrindinė to priežastis buvo per trumpas gydymo kursas, dėl ko dalis ląstelių likdavo organizme nesunaikintos. Šios gyvos ląstelės po kurio laiko vėl pradeda daugintis ir sukelia ligos atsinaujinimą (recidyvą).
ŪLL yra labai reta liga. Vaikų hematologai greitai suprato, jog tam, kad būtų galima geriau ištirti ligą ir patobulinti gydymą, gydymo centrams būtina kooperuotis ir skirti šiems vaikams gydymą pagal tuos pačius principus ir schemas. Mes tęsiame tokį bendradarbiavimą ir kooperavimąsi naudodami tai, kas šiais laikais vadinama gydymo protokolu. Sėkmingai tobulinami gydymo protokolai ir yra pagrindinė priežastis dėl ko vaikų, sergančių ŪLL, prognozė (išgydymo tikimybė) per keturiasdešimt metų labai pagerėjo. Žemiau esančioje schemoje nubraižyti gydymo protokolo sudarymo principai. Gydymo protokolas, kurį šiuo metu naudojam Danijos, Švedijos, Norvegijos, Suomijos, Islandijos, Lietuvos ir Estijos vaikams gydyti vadinasi ALL2008.
Iš esmės, šiuolaikinis ŪLL gydymas susideda iš keturių fazių:
Indukcijos
Pirmos keturios gydymo savaitės, per kurias norima sunaikinti >95% visų leukeminių ląstelių ir nustatyti gydymo efektyvumą.
Konsolidacijos
Trunka devynias savaites.
Vėlyvos intensifikacijos
Skiriama vieną arba du kartus, priklausomai nuo ŪLL tipo. Kiekviena tokia fazė trunka 5 – 8 savaites.
Palaikomojo gydymo
Jo pagrindą sudaro geriami preparatai. Ši fazė trunka iki gydymo pabaigos, tai yra iki 2,5 metų nuo diagnozės nustatymo.
Labai supaprastintai būtų galima pasakyti, kad beveik visos ląstelės yra sunaikinamos per pirmą gydymo mėnesį, o per likusius 2 metus ir 5 mėnesius sunaikinamos liekamosios leukeminės ląstelės.
Skirtingų gydymo fazių metu tam tikromis nustatytomis dienomis vaikams skiriamas gydymas įvairiais deriniais iš keleto citostatinių preparatų. Dauguma vaistų skiriami injekcijų (suleidžiant) arba infuzijų (sulašinant) į periferinės arba centrinės venos kateterį (CVK) būdu. Kai kurie vaistai geriami tabletėmis, o vienas preparatas leidžiamas į raumenis. Į kraują suleisti vaistai blogai patenka į smegenis, kur linkę plisti leukeminės ląstelės. Norint apsisaugoti nuo tokio leukeminių ląstelių plitimo visiems vaikams tam tikrais laikotarpiais citostatiniai preparatai leidžiami į nugaros smegenų kanalą. Tai daroma įduriant adatą tarp dviejų stuburo slankstelių apatinėje stuburo dalyje ir suleidžiant vaistus. Procedūra atliekama bendros nejautros sąlygomis.
Detalesnis gydymo pagal ALL2008 protokolą aprašymas pateikiamas skyriuje Gydymas pagal ALL2008.