Ūminė limfoblastinė leukemija

Ūminė limfoblastinė leukemija yra dažniausia vaikų ir paauglių leukemijų forma ir pasireiškia 80% atvejų. Ši leukemijos forma sudaro beveik trečdalį visų vaikų ir paauglių vėžinių susirgimų. Berniukai serga dažniau nei mergaitės.

Ūminė limfoblastinė leukemija dar vadinama ūmine limfoleukemija yra kraują gaminančios sistemos piktybinė liga. Ji prasideda kaulų čiulpuose – vietoje, kur vyksta visas organizmo kraujodaros procesas. Leukemijos metu kaulų čiulpai ima gaminti per daug nesubrendusių baltųjų kraujo kūnelių leukocitų, kurie vėliau išplinta po visą organizmą.

Ligos požymiai

Ūminės limfoblastinės leukemijos simptomai daugiausia atsiranda per keletą savaičių. Klinikiniai požymiai pasireiškia dėl piktybinių ląstelių kaulų čiulpuose ir kituose organuose bei audiniuose išplitimo. Nesulaikomas leukocitų dauginimasis kaulų čiulpuose sumažina normalių kraujo ląstelių produkciją. Žinoma, kad ŪLL pasireiškimo riziką didina nustatytos įgimtos ar įgytos imunodeficitinės būklės tokios kaip Dauno sindromas ir Fankoni anemija arba kai kurios chromosome mutacijos.

Simptomai

Pradžioje pasireiškia bendrieji ligos simptomai: nuovargis,nenorėjimas žaisti, išblyškimas( anemija).Šie simptomai atsiranda dėl raudonųjųn kraujo kūnelių trūkumo, kurie normaliomis sąlygomis perneša deguonį organizmo ląstelėms.Dėl baltųjų kraujo kūnelių funkcijos trūkumo nėra pakankamai kovojama su įvairiais organizmą puolančiais patogenais.Tad dėl organizme esančios infekcijos vaikas gali karščiuoti.Kraujo plokštelių ( trombocitų) trūkumas gali sukelti odos ir gleivinės kraujavimus, nes normaliomis sąlygomis trombocitai yra atsakingi už greitą kraujo krešėjimą.

Diagnozė

Dažniausiai ši liga nustatoma iš paprasto bendro kraujo tyrimo ir kaulų čiulpų tyrimo. Radęs ligai būdingų bendrojo kraujo tyrimų pakitimų, gydantis gydytojas pacientą siunčia į vėžio ir kraujo ligų centrą pas vaikų bei paauglių specialistus ( į vaikų onkologijos/hematologijos klyniką).Kraujo ir kaulų čiulpų ištyrimas leidžia tiksliai patvirtinti, ar vaikas serga leukemija. Kaulų čiulpų medžiaga ištiriama laboratoriniais – mikroskopiniu ( citomarfologiniu), imunologiniu ir genetiniu – tyrimo būdais, o tai sudaro galimybę ne tik atskirti ŪLL nuo ŪML formų, bet ir įvardinti esamos ligos potipį.Tai labia svarbi sąlyga sudarant tikslingą terapijos planą.

Gydymas

Ūminių leukemijų gydymo centre taikoma chemoterapija.Norint tinkamai pasiruošti chemoterapijai ir siekiant išvengti komplikacijų yra atliekama elektrokardiogramą -EKG ir echokardiogramą ir smegenų funkcijos elektroencefalogramą -EEG tyrimus. Kai kuriems pacientams papildomai taikoma centrinės nervų sistemos spinduline terapija ir (arba) alogeninė kaulų čiulpų transplantacija.

Chemoterapija- medikamentinis gydymo būdas, kurio metu nuslopinamas ląstelių dauginimasis ir sunaikinamos navikinės ląstelės.Tam tikslui naudojami citostatiniai vaistai.

Spindulinė terapija(radioterapija)- naikina ląsteles, tarp jų ir liaukemines ląsteles.Gali būti skiriamas kaukolės švitinimas, jei vaikas ruošiamas kamieninių ląstelių transplantacijai.

Radioterapija yra nematoma.Vaikas nieko nejaus, tačiau jis gulės vienas dideliame kambaryje po dideliu aparatu ir kartais po specialia kauke.

Kaulų čiulpų transplantacija – pirmą kartą susirgusiems leukemija, kamieninių ląstelių transplantacija būtina retai. Taip gydyti pradedama, jei atkryčio rizika yra labia didelė.

Rezultatai

Per pastaruosius trejus dešimtmečius leukemijos gydymas labia pažengė į priekį ir išgijimo tikimybė labia padidėjo.Taikant šiandieninis modernius tyrimo metodus ir intensyvią standartizuotą kombinuotą chemoterapiją 90% vaikų ir paauglių liga per penkerius metus neatsinaujina.

Jūsų parama padėtų sveikti vaikams