Gydymas

Chemoterapija

Kas yra chemoterapija?

Chemoterapija yra medikamentinis gydymo būdas, kurio metu nuslopinamas ląstelių dauginimasis ir sunaikinamos navikinės ląstelės. Tam tikslui naudojami citoksiniai vaistai, kitaip vadinami citostatikais. Siekiant kuo sėkmingiau kovoti su leukemija, Jūsų vaikui skiriamas tam tikras citostatikų derinys. Pavyzdžiui, pacientams, sergantiems ūmine limfoblastine leukemija, dažnai skiriami tokie vaistai: prednizolonas,deksametazonas,vinkristinas,asparaginazė,daunorubicinas,citozaras (citarabinas, ARA-C1,ciklofosfamidas,metotreksatas ir 6- merkaptopurinas. Sergantiems ūmine mieloblastine leukemija iš dalies skiriami tokie patys medikamentai, tačiau taip pat ir tokie, kaip 6-tioguaninas, idarubicinas, etoposidas ir mitoksantronas.
Dauguma citostatikų skiriami injekcijomis arba infuzijomis į veną pro nuolatinį kateterį (Broviac kateteris arba Hickman kateteris). Medikamentai išplinta po visą kūną per kraujotakos sistemą ir taip gali kovoti su leukeminėmis ląstelėmis visame organizme (vadinamoji sisteminė chemoterapija).
Įtariant centrinė centrinės nervų sistemos pažeidimą arba jį nustačius, skiriamas papildomas chemoterapinis gydymas, švirkščiant vaistus tiesiogiai į smegenų skystį, juosiantį galvos ir nugaros smegenis ( intratekalinė chemoterapija) .Tai būtina, nes dauguma citostatų nepereina barjero tarp kraujotakos ir smegenų audinio ( hematoencefalinis barjeras), todėl nepatenka į savo veikimo vietą.
Kai kurioms vėžio rūšims užtenka vien chemoterapijos, kitais atvejais chemoterapija derinama su kitais gydymo būdais – chirurgine operacija, radioterapija, hormonų terapija, imunoterapija ar iškart su keliai būdais.

Adjuvantinė chemoterapija, tai neilgos chemoterapijos ciklai skiriami po chirurginio arba spindulinio gydymo faktiškai pagydytam ligoniui, kai nebėra duomenų apie likusį naviką. Adjuvantinė chemoterapija skirta sunaikinti galimai likusias organizme pavienes ligos ląsteles ir padidnti pasveikimo galimybę.

Neoadjuvantinė chemoterapija: chemoterapija skiriama prieš planuojamą operaciją ar radioterapiją.
Priklausomai nuo skiriamų preparatų skaičiaus chemoterapija skirstoma į monochemoterapiją ir polichemoterapiją.

Monochemoterapija – tai gydymas vienu chemopreparatu. Ji taikoma dažniausiai su spinduline terapija arba chirurginiu gydymu, siekiant padidinti pastarųjų metodų efektyvumą.

Polichemoterapija – tai gydymas, kai kartu skiriami keli chemopreparatai arba jų deriniai su kitais vaistais nuo vėžio. Dauguma pacientų gauna polichemoterapiją kai skiriama 2-4 ir daugiau preparatų vieno gydymo ciklo metu.

Kaip veikia chemoterapija?

Chemoterapija sudaryta iš įvairių gydymo etapų, kurie skiriasi trukme, naudojamų medikamentų deriniais ir siektiniais kiekvieno etapo tikslais. Svarbūs terapijos elementai yra: pradinė terapija, indukacinė terapija, konsoliduojanti, arba intensyvi terapija, reindukcinė terapija.

Ką reikia žinoti apie chemoterapiją?

Be poveikio leukeminėms ląstelėms, citostatikai taip pat veikia gleivinių, odos ir plaukų ląsteles. Jie gali sukelti pykinimą, nuovargį, viduriavimą, burnos skausmus, skonio pokyčius, odos sausumą ir plaukų slinkimą. Dėl sumažėjusios organizmo gynybos Jūsų vaikas tampa labai imlus infekcijoms. Nors po gydymo šie šalutiniai poveikiai, išnyksta, jie yra labai nemalonūs ir smarkiai veikia Jūsų vaiko gyvenimą.

Norint išvengti ir kontroliuoti šiuos nepageidaujamus poveikius, skiriami antibiotikai nuo infekcijos, nuo pykinimo – antiemetikai, taip pat vaistai nuo grybinių infekcijų. Infekcijų ir kraujavimo profilaktikai padeda labai gerai burnos higiena, eritrocitų arba trombocitų perpylimas.

Radioterapija

Radioterapija arba spindulinė terapija

Radioterapija naikina ląsteles, tarp jų ir leukemines ląsteles. Atsižvelgiant į tai ar jūsų vaikas priklauso didelės rizikos grupei, jam gali būti skiriamas, pvz. kaukolės švitinimas, o jei jūsų vaikas ruošiamas kamieninių ląstelių transplantacijai, jam galėtų būti skiriamas viso kūno apšvitinimas.

Kaukolei švitinti pritaikyta speciali kaukė. Ji padeda jūsų vaikui ramiai sėdėti ir išbūti tokioje padėtyje, kad spinduliai patektų į reikimas vietas. Reikiama spindulių dozė taip pat apskaičiuojama. Pasibaigus paruošiamajam laikotarpiui, Jūsų vaikas kelias savaites bus kasdien po kelias minutes švitinamas.

Jei Jūsų vaikas ruošiamas kamieninių ląstelių transplantacijai, švitinimas trunka ilgiau- apie vieną valandą. Kartais apšvitos dozė skiriama vieną kartą, kartais ji paskirstoma kelioms dienoms. Akys ir plaučiai nuo apšvitos bus apsaugoti švininias apsauginiais dangteliais. Švitinimas bus atliekamas pagal gydytojo radiologo rekomendacijas, kuris atsakys į visus Jūsų klausimus.

Ką reikia žinoti apie radioterapiją?

Radioterapija yra nematoma. Jūsų vaikas nejaus, tačiau gulės vienas dideliame kambaryje po dideliu aparatu ir kartais po specialia kauke. Per monitorių ir/arba domofono sistemą Jūs galėsite su juo bendrauti. Kompaktinė plokštelė su mėgstama muzika arba maloni istorija gali nukreipti vaiko dėmesį nuo procedūros. Jūsų vaikas taip pat gali gauti raminamųjų arba, jei reikia, migdomųjų, arba net šiek tiek anestezijos. Medicinos ir technikos personalas Jus informuos, kaip galėtumėte padėti vaikui.

Radioterapija, deja, neturi specifinių šalutinių poveikių. Kaukolės švitinimas gali sukelti plaukų slinkimą, viso kūno apšvita – pykinimą, karščiavimą. Gali pasireikšti deginimo jausmas odoje, o dėl seilių liaukos apšvitinimo ir nepakankamos seilių gamybos gali būti sunku nuryti.

Nors dauguma šalutinių poveikių po tam tikro laiko dingsta, tačiau lieka tam tikrų pasekmių. Kai kurie vaikai patiria augimo sutrikimų ir neauga taip gretai, kaip turėtų, kiti turi problemų su medžiagų apykaita. Treti turi susikaupimo sutrikimų arba tampa nevaisingi. Aptarkite šias galimas pasekmes su savo gydytoju.

Kamieninių ląstelių
transplantacija

Vaikams ir paaugliams, pirmą kartą susirgusiems leukemija, kamieninių ląstelių transplantacija būtina retai. Paprastai taip gydyti pradedama, jei atkryčio rizika yra labai didelė. Tai galima pritaikyti pacientams, sergantiems tam tikrų potipių ūminėmis limfoblastinėmis leukemijomis, ir pacientams, kuriems negerėja po standartinio gydymo chemoterapija. Taip pat ją galima taikyti pacientams, kurie patyrė atkrytį, arba tiems, kuriems po jau pasiektos remisijos kyla labai didelė atkryčio tikimybė. Tai gali būti jų galimybė pasveikti. Ši transplantacija yra sveiko donoro kraujo arba kamieninių ląstelių iš kaulų čiulpų perdavimas ligoniui. Svarbu, kad donoras turėtų tokį patį, kaip ir Jūsų vaiko, leukocitų antigenų tipą (ŽLA tipas). Donoru gali būti vaiko brolis arba sesuo, tėvai ir netgi svetimas žmogus. Tinkamas negiminingas donoras bus ieškomas nacionaliniuose ir tarptautiniuose registruose. Jei donoras yra vaikas, tuomet kamieninės ląstelės bus imamos iš kaulų čiulpų sukeliant bendrą nejautrą. Po tam tikro pasiruošimo kamieninės ląsteles galima gauti ir iš suaugusių donorų kraujo. Tėvai taip pat gali būti donorais.

Būtina laikytis atsargumo priemonių, kad transplantacija būtų sėkminga. Apie jas Jums papasakos transplantacijos komanda – transplantacijos gydytojai, slaugytojai, švietimo darbuotojai ir dietologai. Rentgeno nuotraukos, plaučių funkcijos tyrimas EKG ir detalus kraujo tyrimas suteikia įžvalgų apie bendrą Jūsų vaiko sveikatos būklę.
Tam, kad vaiko organizme galėtų įsitvirtinti transplantuotos kamieninės ląstelės, jo paties kaulų čiulpai turi būti „atjungti“. Todėl Jūsų vaikas prieš transplantaciją gaus dideles chemoterapijos dozes ir kartais radioterapiją, kad būtų sunaikinti jo kaulų čiulpai ir idealiu atveju – visos leukeminės ląstelės. Kai kaulų čiulpai bus „atjungti“, donoro kamieninės ląstelės per centrinės venos kateterį suleidžiamos į vaiko kraują.

Ką reikėtų žinoti apie kamieninių ląstelių transplantaciją?

Po transplantacijos Jūsų vaikas yra labai jautrus įvairioms infekcijoms, todėl yra izoliuojamas. Be to, jis gauna vaistų, kurie sunaikina žarnyno bakterijas, todėl jam būtinas specialiai paruoštas maistas. Jei po tam tikro laiko kamieninės ląstelės ima augti ir kraujodara atsikuria, vaikas izoliuojamas tik iš dalies, o galiausiai visiškai nebeizoliuojamas. Tačiau taip bus tik tada, jei vaikui nepasireikš ūmus atmetimas ar transplantato prieš šeimininką liga, jei jūsų vaiko kaulų čiulpai pradės gaminti normalius baltuosius kraujo kūnelius.

Prieš transplantaciją donorai gauna išsamią informaciją apie procedūrą, jiems suteikiama parama. Sugrįžus namo po transplantacijos dar praeis daug laiko, kol vaikas galės lankyti mokyklą. Nemažai laiko reikia laikytis tam tikrų kasdienio gyvenimo taisyklių ir atidžiai sekti, kad jos būtų įvykdytos.

Chirurginis gydymas

Chirurginis gydymas yra daugelio solidinių navikų pagrindinė gydymo dalis. Tai vietinis (lokalus) gydymas, skirtas pašalinti naviką. Audiniai aplink naviką ar šalia limfmazgių taip pat gali būti pašalinti operacijos metu.

Mes galime jums padėti