Piktybiniai navikai

 

Vaikų CNS navikai – reta, nespecifiniais simptomais pasireiškianti ir dėl to dažnai vėlai diagnozuojama onkologinių ligų grupė.

Centrinės nervų
sistemos navikai

Neuroblastoma

Meduloblastoma

Sarkomos

Dažnai sarkomos skirstomos į dvi dideles grupes: minkšųjų audinių sarkomos ir kaulų sarkomos. Vaikų tarpe dažniausiai pasitaikančios kaulų sarkomos: osteosarkoma ir Juingo (Ewingo), minkštųjų audinių sarkoma – Rabdomiosarkoma.

Sarkoma – (mėsos antaugai) – piktybinis navikas iš jungiamojo audinio, kurie atsiranda iš žmogaus raumenų, riebalų, kraujagyslių, nervų, kremzlių ar kaulų, jungiamojo audinio arba kitokių ląstelių.

Rabdomiosarkoma

Osteosarkoma

Juingo (Ewingo)
sarkoma

Inkstų navikai

Vaikams dažniausiai pasitaikantis inkstų kilmės navikas – Wilms’o auglys, išsivysto iš inkstų ląstelių ir gali susiformuoti bet kurioje inkstų vietoje.

Vienas dažniausių inkstų navikų – sudaro apie 90% visų inkstų navikų. Lietuvoje nustatomi 3-4 ligos atvejai per metus. Ne visi vaikų inkstų augliai yra Wilms’o navikai. Dar randami rabdoidiniai (raumenų) augliai ir skaidriųjų ląstelių sarkomos.

Nefroblastoma
Wilms’o navikas

Kepenų navikai

Pirminiai navikai vystosi kepenyse, o metastatiniai – kituose organuose, kurių viena iš metastazių pateko į kepenis. Vaikams dažniausiai pasireiškia pirminis kepenų navikas – hepatoblastoma.

Kepenų navikai yra patologiniai dariniai, kurie auga kepenyse arba ant jų. Kepenyse gali išsivystyti ne vienas naviko tipas, nes pačios kepenys yra sudarytos iš skirtingų ląstelių. Navikai gali būti gerybiniai ir piktybiniai. Piktybiniai navikai skirstomi į pirminius ir metastatinius.

Hepatoblastoma (HB)

Hepatoceliulinė
karcinoma (HCC)

Ekstranijiniai
germinogeniniai navikai

Germinogeniniai navikai – tai navikai išsivystantys iš nediferencijuotų pirminių lytinių ląstelių. Pagal lokalizaciją skiriami į dvi dideles grupes: gonadiniai ( lytinių liaukų) kiaušidžių ir sėklidžių bei ekstragonadiniai (ne lytinių liaukų) – galvos, kaklo, tarpuplaučio, retroperitoninio tarpo, kryžkaulio-uodegikaulio. Pagal histologiją skirstomi į Seminominius (lytinių liaukų) ir neseminominiai ( ne lytinės liaukos).

Disgerminoma

Tarpuplaučio pirminiai
germinogeniniai navikai

Akių navikai

Retinoblastoma – akies tinklainės vėžys,genetinė liga, kuri gali būti paveldėta arba atsirasti visiškai atsitiktinai- tiesiog apvaisinimo metu įvyksta tam tikra geno mutacija. Šis piktybinis auglys pažeidžia tinklainę, be kurios prarandamas gebėjimas matyti. Dažniausiai ši liga pasireiškia dar kūdikystėje.

Retinoblastoma

Daugiau sužinosite mūsų
leidiniuose

Mes galime jums padėti