Retinoblastoma

Tai piktybinis akių navikas, kuris vystosi akies tinklainėje, pasireiškia labai jauname amžiuje, sergamumo pikas 9-18 mėnesį. Neretai procesas prasideda dar negimus. 90% liga diagnozuojama iki 5 metų amžiaus vaikams. Per metus Lietuvoje diagnozuojami vos keli atvejai. Vienodai dažnai serga ir berniukai, ir mergaitės. Dažniausiai pasitaiko vienoje akyje, bet gali būti ir abiejuose. Abipusiai manoma paveldimi autosominiu-dominantiniu būdu.

Simptomai

Būdingiausi retinoblastomos simptomai yra:
a) leukochorija – vyzdyje matomas švelniai gelsvas atspalvis, tai vadinama „amaurotine katės akimi“;
b) žvairumas;
c) antrinė glaukoma;
d) iridociklitas (akies rainelės ir krumpyno uždegimas) ar pseudouveitas (regėjimo funkcijos sutrikimas), atsiradę dėl retinoblastomos;
e) esant išvešėjusiam navikui, akies orbitos uždegimas.

Taip pat gali būti akies paraudimas, rainelės spalvos pakitimas, vyzdžio išsiplėtimas, akispūdžio padidėjimas.
Ypač užleistais atvejais navikas gali išstumti akies obuolį ar netgi penetruoti akį ir išsiveržti į išorę.

Diagnostika

Akių gydytojas apžiūrėdamas specialiu prietaisu – oftalmoskopu, nustato akių dugne židinį, kuris pirmoje ligos stadijoje dar nėra didelis (užima ne daugiau kaip vieną kvadrantą), navikui didėjant, specifinius pokyčius – gelsvą atspalvį – ir paprasta akimi žiūrint galima pastebėti.

Gydymas

Pirmoje ligos stadijoje atliekama fotokoaguliacija, krioterapija, radioaktyvūs aplikatoriai. Nuo antros ligos stadijos taikomas chirurginis gydymas su chemoterapija ar radioterapija. Operacinis akies obuolio pašalinimas esant uždelstiems atvejams. Jei paliestos abi akys, šalinama labiau serganti, o antra gydoma spinduliais bei cheminiais preparatais.
Po naviko pašalinimo vaikas stebimas iki kol jam sueis 7 metai.

Jūsų parama padėtų sveikti vaikams