Mielodisplastiniai sindromai

Mielodisplastiniai sindromai – tai piktybinė sutrikdanti kraujodarą liga, kurios metu kaulų čiulpuose yra gaminamos nepilnavertės kraujo ląstelės, dažnai yra ir nepakankamas jų kiekis, todėl kraujyje trūksta raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino ( anemija), baltųjų kraujo kūnelių ( leukemija) ir trombocitų ( trombocitopenija).Šia liga dažniau suserga žmonės vyresni kaip 70 metų, tačiau gali sirgti ir vaikai.Trečdaliui ligonių mielodisplasijos sindromas pereina į ūminę mieloblastinę leukemiją.

Ligos priežastys

Kas tiksliai sukelia MDS iki šiol nėra aišku. Manoma, kad šiai ligai atsirasti turi įtakos jonizuojantys spinduliai, įvairios cheminės medžiagos – citostatikai ( chemoterapiniai vaistai),naftos produktai ( bendzenas).Įvairios genetinės anomalijos taip pat sąlygoja MDS išsivystymą,ypatingai jauname amžiuje.

Yra išskirti du MDS tipai: pirminis ir antrinis. Pirminis MDS – kai nėra aiškaus išorinio faktoriaus galėjusio sukelti šią ligą. Antrinis išsivysto esant aiškiam ligą sukėlusiam faktoriui ( pvz. chemoterapija, spindulinė terapija, ypatingai, kuri buvo taikoma sirgusiems Hodžkino ir ne Hodžkino tipo limfoma).Esant antriniam MDS dažnai randamos chromosominės anomalijos kaulų čiulpuose. Esant šio tipo MDS didėja rizika susirgti ūmia mieloblastine leukemija.

Simptomai

Ligos pradžioje dažnai nebūna jokių simptomų, kadangi kraujo rodikliai būna mažai pakitę.Vėliau sparčiai mažėjant eritrocitų,leukocitų,trombocitų skaičiui išsivysto atitinkami simptomai, kurie nėra specifiški šiai ligai.

Rezultatai

Mielodisplastinių sindromų prognozė priklauso nuo įvairių veiksnių, ligos tipo ir sunkumo. Nustačius paciento rizikos balą, jis priskiriamas tam tikrai rizikos kategorijai: mažos, vidutinės -1,vidutinès-2 ir didelės rizikos. Mažos rizikos pacientai gali daugelį metų gyventi su minimaliais ligos simptomais, jiems prireikia lengvesnio gydymo arba gydymas netaikomas iš viso. Didelės rizikos kategorijų pacientams geresnė ilgalaikė prognozė gali būti užtikrinta tik pasirinkus intensyvius gydymo būdus.

Jūsų parama padėtų sveikti vaikams