Ne Hodžkino limfoma

Piktybinė limfinės sistemos liga, priklausanti piktybinių limfomų grupei.NHL sukelia limfomų piktybiniai pokyčiai – baltųjų kraujo kūnelių, kurie yra kraujyje ir limfiniame audinyje.Šia liga dažniau serga paaugliai, kuriems daugiau nei 14 metų.Liga pasireiškia vaikams ir paaugliams , kuriems penkeri ir daugiau metų.Iki trejų metu šia liga susergama retai.Berniukai suserga du kartus daugiau nei mergaitės.

Priežastys

Ligą sukelia piktybinis limfomų pasikeitimas, kuris susijęs su genetine ląstelės medžiaga. Didesnei rizikos grupei priklauso vaikai ir paaugliai segantys įgimtomomis imuninės sistemos ligomis: Wiskoti-Aldrich sindromas, Luois- Bar sindromu arba turintys įgytus imunodeficitus.Taip pat vaikai, kurie ilgą laiką buvo gydomi imunitetą slopinančiais vaistais.

Simptomai

Didelio piktybiškumo agresyvi NHL dėl savo sprtaus augimo sukelia tam tikrų gerai pastebimų požymių. Pirmasis požymis yra nepaaiškinamas neskausmingas limfmazgių padidėjimas galvos, kaklo, rankų, kojų, pažastų arba kirkšnių srityse. Liga gali prasidėti krūtinės arba pilvo srityje. Dažnai pažeidžiami ir limfiniai ir ekstalimfiniai organai – blužnis ir kepenis ,smegenų dangalai, kaulai aer kaulų čiulpai.
Gali pasireikšti ir bendrieji simptomai – karščiavimas, svorio kritimas, naktinis prakaitavimas ir nuovargis.

Diagnozė

Jei ligos istorijoje, atlikdamas bendrąją kūno apžiūrą, kraujo tyrimus, ultragarsinio arba rentgenologinio tyrimo metu gydytojas randa NHL ligos įrodymų, pacientas bus nukreiptas į ligoninę, kurioje yra specialistas vaikų ir paauglių vėžio ir kraujo ligų skyrius ( vaikų onkologijos/ hematologijos skyrius).

Atliekamas audinių ištyrimas ir ligos plitimo nustatymo tyrimai.

Audinių ištyrimas

Diagnostika atliekama tiriant pažeistus limfmazgius,ar kitus ligos apimtus audinius. Imama biopsija, imamas skystis, jei kūno ertmėse yra skysčio.

Ligos plitimo nustatymo tyrimas

Informacija apie tai gaunama atliekant ultragarsinį arba rentgeno tyrimą, magnetinio rezonanso tomogragiją(MRT), kompiuterinę tomografiją (KT),Pozitronų emisijos tomografiją(PET), tam tikromis aplinkybėmis gali suteikti daugiau informacijos apie organizmo būklę.

Gydymas

Pagrindinis gydymo būdas – chemoterapija: polichemoterapija/kombinuota chemoterapija, pozitronų emisijos terapija (PET) Retais atvejais, kai anksčiau minėtos gydymo priemonės nepadeda arba pasireiškia ligos atkrytis, gali būti skiriama ir didelių dozių terapija. kamieninių ląstelių transplantacija.

Chemoterapija
Chemoterapijos ciklas sergančiam sudaryta iš kelių ciklų (chemoterapijos blokų).

Spindulinė terapija (radioterapija)
Ja siekiama paveikti navikines ląsteles tam tikrose organizmo vietose. Ši terapija taikoma I ligos stadiją ir paciento atsaką į chemoterapiją.

Pozitronų emisijos terapija
Atliekama siekiant nustatyti gerą atsaką į gydymą ir nuspręsti, kuriai gydymo grupiai vaiką priskirti.

Kamieninių ląstelių transplantacija
Dažniausiai kraujo kamieninės ląstelės paimamos iš donoro kaulų čiulpų kraujo, atliekant alogenines kamienužinių ląstelių transplantacijas.

Rezultatai

Geros prognozės rodikliai dėl didelės terapijos pažangos labia pagerėjo. Šiuolaikiniai metodai ir intensyvi standartizuota bei sudėtinė chemoterapija lemia, kad nustačius diagnose, penkerius metus pasveikę išgyvena apie 90% sirgusių vaikų ir paauglių.

Jūsų parama padėtų sveikti vaikams